Wakacje lawendą pachnące

January 21st, 2013

DubrownikA gdyby tak oderwać się w tym roku od stałego lądu i spędzić urlop na słonecznej wyspie z łagodnym klimatem i pijąc każdego dnia wyborne czerwone lub do białe wino… Wymagania takie spełnia czwarta co do wielkości adriatycka wyspa, czyli należący do archipelagu wysp środkowej Dalmacji, chorwacki Hvar. Wyspa w przeważającej większości jest terenem górzystym, jej południowe wybrzeże jest skaliste i urwiste, a północne łagodniejsze i porośnięte gęstymi lasami. Na wyspie dominuje śródziemnomorska roślinność i masowo sadzona jest na niej lawenda, będąca jej ważnym źródłem dochodów. Jeśli przybędziemy na nią samochodem musimy uważać, gdyż Hvar pełen jest niebezpiecznych i krętych dróg. Każdego dnia na wyspę kursują ze Splitu promy. Zawijają też na nią te kursujące z Rijeki do Dubrownika. Pływają na nią również wodoloty. Aby móc się jak najszybciej i najdłużej cieszyć wakacjami warto upolować w Internecie tanie loty do Splitu lub Dubrownika.

Najważniejszym miastem wyspy jest Hvar, nad którym dominują dwie twierdze, jedna XVI-wieczna i z początku XIX w. zwana Napoleońską. Najstarsza część miasta otoczona jest murami pochodzącymi z VII w. Monumentalny XIII-wieczny arsenał otacza centrum. Warto zwrócić uwagę na XV-wieczną miejską loggię, basztę Toran z zegarem, XVI-wieczną kamienną studnię, z drewnianym sufitem kościół św. Kosmy i Damiana i XIV-wieczną katedrę św. Stefana ze zbiorem cennych rzeźb i obrazów. W byłym klasztorze Dominikanów ma swoją siedzibę muzeum archeologiczne. Zobaczymy w nim zbiory pochodzące z czasów rzymskich i greckich. Z kolei barokowy klasztor Benedyktynów skupia cenne zbiory pochodzących z XVI-XVIII w. obrazów i ikon oraz koronek hvarskich. Jeśli lubimy muzykę poważną to będąc w Hvarze latem w klasztorze franciszkańskim możemy posłuchać wyśmienitych koncertów. W mieście znajduje się wypożyczalnia samochodów, skuterów i łódek.

W mieście Stari Grad znajdujący się nad schodami obok renesansowego kościoła św. Rocha napis mówi, że znajdowało się tu kiedyś kąpielisko rzymskie. Tutejszy kościół św. Jana jest najstarszym centrum sakralnym wyspy, gdyż był pierwszą siedzibą biskupa. Ważnymi obiektami jest też z pięknym ogrodem i pełnym ryb sadzawką pałac chorwackiego poety Hektorovicia, będący w przeszłości częścią głagolickiego hospicjum dawny kościół św. Hieronima, z narożnymi basztami, dzwonnicą i ekspozycją obrazów XV-wieczny klasztor Dominikanów oraz świetnie zachowany, wraz z dzwonnicą, barokowy kościół św. Stefana, obok którego w XI w. zamurowano kobietę-pokutnika. W Starim Gradzie są hotele i kampingi.

W renesansowej miejscowości Jelsa, dwa lata po otwarciu pierwszego hotelu w 1911 r. jej mieszkańcy wydrukowali opatrzony fotografiami pierwszy w języku chorwackim przewodnik turystyczny. Co warto w niej zobaczyć… relikwie i pochodzące z różnych okresów płyty nagrobne w kościele św. Rocha, ufortyfikowany kościół św. Fabiana i Sebastiana, pochodzącą z przełomu V i IV w p.n.e. grecką wieżę obserwacyjną i ruiny Tor.

Czytaj więcej podobnych artykułów na stronach które znajdziesz w: Katalog stron internetowych

Comments are closed.

X