Port lotniczy w Modlinie – zamknięty do lata

February 6th, 2013

Port lotniczy w ModlinieOtwarcie lotniska w Modlinie w lipcu zeszłego roku było wielkim wydarzeniem na polskim rynku lotniczym. Od razu tym portem lotniczym zainteresowali się przedstawiciele taniego latania jak Ryanair i wizz air. Węgierski przewoźnik zrezygnował nawet ze stacjonowania na Okęciu i przeniósł wszystkie samoloty do Modlina. Jednak pasażerowie nie mogli zbyt długo nacieszyć się promocjami linii lotniczych a także nowym lotniskiem. Od jakiegoś czasu Modlin jest zamknięty i trwa odbudowa pasa startowego. Linie musiały przenieść się na Okęcie. Początkowo remont miał nie trwać zbyt długo. Jednak nadzór zabronił otworzyć port lotniczy i zapowiedział jego zamknięcie jeszcze przez kilka miesięcy. Niestety na nałożonym betonie widać nowe pęknięcia, dlatego lotnisko jest niebezpieczne dla pasażerów. Samoloty będą mogły wrócić do portu lotniczego dopiero w maju. Wizz air już zapowiada domagania się odszkodowań od lotniska w Modlinie, gdyż z powodu stacjonowania na Okęciu nastąpiło wiele zmian w siatce połączeń a także w opłatach lotniskowych.

Odszkodowania dla Wizz Air

Problemy z pasem startowym w Modlinie niekorzystnie odbiły się na realizacji połączeń linii Wizz Air. Już od grudnia węgierska linia lotnicza domaga się odszkodowań od Modlina za brak zamontowanego systemu ILS. Problemy zaczęły się od mgieł nad Modlinem, które zapoczątkowały sporo problemów. Loty były przeniesione na Okęcie, przez co przewoźnik poniósł milionowe straty. Jako pierwsze zostały przeniesione tanie loty do Budapesztu. Port lotniczy w Budapeszcie jest bardzo popularnym lotniskiem przesiadkowym. Dlatego ten kierunek jest bardzo ważny w siatce Wizz Air. Dodatkowo jest to główny hub tego przewoźnika. Możliwe, ze o odszkodowanie zacznie upominać się także Ryanair, który na zamieszaniu także sporo stracił.

Modlin – zawiedzione nadzieje

Wizz Air bardzo liczył na aktywność w tym porcie lotniczym. Dlatego uruchomił ponad 20 tras. Z powodu złych warunków atmosferycznych, a następnie problemów z pasem startowym obecnie to lotnisko jest najdroższe ze wszystkich portów lotniczych. Modlin miał odciążyć Okęcie, a sprawił, że na głównym polskim lotnisku jest jeszcze większy ruch. Odwołane loty i opóźnienia źle wpływają także na sprzedaż biletów lotniczych.

Comments are closed.

X