Lotniska Chopina otwarte na niepełnosprawnych

December 8th, 2014

„Tylko z pomocą silnych można dopomóc słabym”- Bertold Brecht

Warszawski port lotniczy imienia Fryderyka Chopina obsłużył w zeszłym roku około 47 tysięcy osób niepełnosprawnych. Obiekt błyskawicznie znalazł się w europejskiej czołówce lotnisk najbardziej przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Dzięki zaangażowaniu ze strony pracowników i oferowanym standardom zbierał wysokie noty i wypracował iście światowy poziom.

Na lotnisku Okęcie każdy niepełnosprawny pasażer może skorzystać z usług wykwalifikowanego pracownika, który będzie mu towarzyszył i pomagał od momentu przekroczenia progu terminala aż po wejście na pokład podniebnej maszyny. To samo oczywiście tyczy się osób powracających z podróży. Całość usługi jest bezpłatna, ponieważ niepełnosprawni mają do niej pełne prawo i każdy port lotniczy ma obowiązek zagwarantować wyszkoloną pod tym względem załogę.

Jak podają statystyki warszawskie lotnisko w 2013 roku obsłużyło aż o 12 procent więcej potrzebujących niż w roku ubiegłym. Szef Służby Obsługi Pasażerów, Michał Hofman podsumował, że przez Port Lotniczy imienia Fryderyka Chopina w 2013 roku przewinęło się blisko 47 394 niepełnosprawnych pasażerów, co stanowi zaledwie 0,5 procent wszystkich podróżujących.

Lotnisko dodatkowo do dyspozycji niepełnosprawnych, czyli tak zwanych pasażerów PRM ( osób o ograniczonej zdolności ruchowej) przeznacza specjalne ambulifty. Dzięki tym urządzeniom osoby nie w pełni sprawne są w stanie wejść na pokład maszyny obsługiwanej bez rękawa (tradycyjni pasażerowie wchodzą po schodkach). Warszawski port lotniczy posiada na chwilę obecną dwa ambulifty ułatwiające pomoc. Oprócz tego obiekt wyposażony jest w 35 wózków inwalidzkich standardowych i cztery nowoczesne z elektrycznym napędem. Chopin dba o komfort każdego pasażera, dlatego gwarantuje dobrą jakość i niezawodność używanych sprzętów. Jeśli nie można zrezygnować ze schodów, Okęcie oferuje skorzystanie ze schodołaza – urządzenie, dzięki któremu wózek wjeżdża po schodach. Szczególnie przydatny na terenie Terminala A, który charakteryzuje sieć połączonych ze sobą windami i schodami poziomów. Dzięki temu niepełnosprawni pasażerowie mogą swobodnie poruszać się po danym obiekcie.

Kierownik Sekcji Obsługi PRM porcie lotniczym Okęcie, Maciej Główka w wypowiedzi podkreśla, że zadowolenie ze strony niepełnosprawnych pasażerów to przede wszystkim zasługa miłej, bardzo dobrze przygotowanej i doświadczonej załogi, która potrafi szybko i sprawnie obsłużyć klienta. Oczywiście personel do tego typu działań jest ściśle selekcjonowany i szkolony. Głównym punktem jest przede wszystkim kurs pierwszej pomocy. – Nie raz zdarzało się udzielać natychmiastowej pomocy pasażerom podczas zasłabnięcia w terminalu- podsumowuje Główka.

lotnisko chopina

Comments are closed.

X