Katowice – kulturalna stolica śląska

December 17th, 2012

KatowiceKatowice to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od pory roku. Pobyt warto zaplanować tak, by mieć czas nie tylko na oglądanie zabytków, lecz także na wydarzenia kulturalne, sportowe i relaks.

By zaczerpnąć wiedzy o historii Katowic i Górnego Śląska, warto odwiedzić Muzeum Śląskie z Galerią Malarstwa Polskiego i Muzeum Historii Katowic z siedzibą z secesyjnej kamienicy z 1908 r. Niezwykłą atrakcją jest też kultowe dziś osiedle Nikiszowiec, w 2011 r. uznane za pomnik historii. Zabytkowe familoki z czerwonej cegły wybudowane na początku XX wieku to architektoniczne perełki z łukami, wykuszami i portalami.

W Katowicach odbywa się wiele cyklicznych imprez kulturalnych. Rawa Blues Festival to jeden z najważniejszych festiwali bluesa na świecie. Festiwal Odjazdy gromadzi fanów rocka na licznych koncertach, a Mayday Festival przyciąga miłośników muzyki elektronicznej. Obecnie w Katowicach odbywają się wystawy Triennale Grafiki Polskiej, jest to już ósma edycja, można tam spotkać wielu polskich artystów grafików. W mieście organizowane są również imprezy związane z kinematografią. Do najbardziej prestiżowych należą Festiwal Filmów Kultowych oraz Festiwal Filmów Niezależnych kilof.

Spodek – symbol miasta

Najbardziej znana polska Hala widowiskowa Spodek, która od dawna jest symbolem Katowic. Odbywają się tu koncerty światowych gwiazd, imprezy sportowe i wydarzenia cykliczne, między innymi Wystawa i Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, czy Katowickie Targi Książki.

Aglomeracja rozrywki

Rodzinne Centrum Rozrywki „Magiczna Laguna” to wspaniałe miejsce dla dzieci, zachwyca też Śląski Ogród Zoologiczny w pobliskim Chorzowie. Nieco starszym proponujemy Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika.

Podróż do Katowic

Katowice posiadają port lotniczy Pyrzowice, położony około 30 km od centrum miasta, do którego kursuje regularnie autobus. Bilet lotniczy na przykład ze stolic naszego kraju do stolicy Śląska kosztuje około 140zł. Na katowickim lotnisku swoją bazę posiada tania linia lotnicza Wizz Air. Można także rozważyć podróż koleją, tym bardziej, że w mieście właśnie oddano do użytku nowy, piękny dworzec. Bilet kolejowy z Warszawy do Katowic to koszt około 130 złotych, jednak podróż trwa około 3 godziny.

Comments are closed.

X