Inauguracja na szczecińskim lotnisku

March 26th, 2013

Port Lotniczy Szczecin GoleniówMiędzynarodowy Port Lotniczy Szczecin Goleniów im. NSZZ „Solidarność” od centrum miasta położony jest o 33 km, przy łączącej go z Gdynią drodze krajowej nr 6. Na liście krajowych lotniska zajmuje dziesiątą pozycję pod względem odprawianych pasażerów. Szczecińskie lotnisko zbudowano w 60. latach minionego stulecia, w okresie szczególnego nasilenia się „zimnej wojny”. Przez lata swojej działalności kilkakrotnie było ono modernizowane. W 2001 roku doczekało sianowego terminala pasażerskiego, który kilka lat później rozbudowano. Dziś jest on zdolny odprawić do miliona pasażerów rocznie. Aktualnie trwają prace doprowadzenia do Lotniska Szczecin linii kolejowej.

Kierunki lotów i linie lotnicze

Port lotniczy w Goleniowie obsługuje rejsy czarterowe w atrakcyjnych kierunkach do Egiptu, Tunezji, Turcji i Grecji. Poza tym do niedawna było obsługiwane przez trzech przewoźników, regularnych i niskobudżetowych, a w połowie marca dołączył do nich czwarty. Flagowe linie lotnicze LOT łączą szczeciński port z lotniskiem warszawskim, tanie linie lotnicze Norwegian z portem lotniczym w Oslo Gardemoen, a irlandzki niskokosztowy przewoźnik Ryanair oferuje z niego tanie loty do Londynu Stansted, do miasta Beatlesów Liverpoolu, do irlandzkiej stolicy Dublina, od 30 kwietnia 2013 roku otworzy też połączenie z Bristolem, a sezonowo ze szczecińskiego lotniska wykonuje rejsy do Edynburga.

Lotnisko wita nowego przewoźnika

Od 15 marca Goleniów wzbogacił się o czwartego przewoźnika, którymi są węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air. Przewoźnik połączył szczeciński port lotniczy z Norwegią. Inauguracyjny lot miał miejsce o godzinie 9:00, kiedy to samolot Airbus A320 w różowo-fioletowych barwach, ze 160 pasażerami na pokładzie, wylądował ze Stavanger na płycie szczecińskiego lotniska. Symbolicznie została przecięta wstęga, a przybyli do goleniowskiego portu pierwsi przybyli do Szczecina pasażerowie Wizz Aira, poczęstowani zostali tortem, mającym rozpoznawalny kształt charakterystycznego statku wikingów. W drogę powrotną z Lotniska Szczecin do portu lotniczego Stavanger wyruszyło po godzinie 10:00, 98 pasażerów na pokładzie. Węgierskie tanie linie lotnicze będą obsługiwały ze szczecińskiego portu lotniczego przeloty do dwóch norweskich miast, dwa razy w tygodniu, we wtorki oraz soboty do Oslo Torp oraz dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki do wspomnianego Stavanger.

Ekspansywny przewoźnik

Szczecin jest ósmym polskim lotniskiem, które obsługują te niskobudżetowe linie lotnicze. W siatce połączeń Wizz Aira port goleniowski jest osiemdziesiątym trzecim lotniskiem, które ten przewoźnik w dwudziestu dziewięciu krajach obsługuje. Rozszerzenie działalności tych linii w Polsce jest efektem świadczenia tanich lotów głównie z regionalnych lotnisk. Wizz Air przewiduje w pierwszym roku działalności na szczecińskim lotnisku przewieźć 60 tys. pasażerów.

Comments are closed.

X